65 rzeczy,
jak przeżyć ślub i zrobić to pięknie!
Tekst jest dość długi, ale gwarantuję, że w wielu kwestiach otworzy Wam oczy! Podpowiem jak przeżyć ślub i nie zwariować, a do tego zrobić to pięknie. Wszystkie punkty, które się w nim pojawiły to wypadkowa naszych doświadczeń, zarówno jako fotografów ślubnych, jak i pary młodej. Nie spodziewajcie się jednak, że to co przeczytacie, to złoty środek na wszystkie ślubne problemy. Wiem, że każdy ślub jest inny i rządzi się swoimi prawami, ale myślę, że jest trochę punktów wspólnych, które je łączą. Punkty podzieliłam na sekcje, które możecie pominąć, jeżeli Was nie dotyczą. Miłej lektury!
,
Przed ślubem
1. Co możecie zrobić dużo wcześniej, (np. wybrać wzór zaproszeń) zróbcie z dużym wyprzedzeniem – będziecie mieć mniej zajęć przed samym ślubem a więcej czasu dla siebie (: .
2. Wybierając miejsce ślubu i wesela weźcie pod uwagę odległości między nimi, żeby nie tracić dnia ślubu na długie dojazdy. Czasem warto wynająć apartament czy pokój na przygotowania, żeby nie stresować się potencjalnymi korkami.
3. Nie ulegajcie tradycjom, namowom i frazom „tak nie wypada”. To Wasz dzień i tylko Wy wiecie, co sprawi Wam największą radość.
4. Nie zapraszajcie ludzi, których nie lubicie tylko dlatego, że ktoś Was do tego zmusza. Zastanówcie się, czy dzięki tym osobom Wasz dzień ślubu stanie się lepszy?
5. Możecie dać DJ-owi listę kilku Waszych ulubionych utworów. Nie zasypujcie go całą playlistą, jeżeli chcecie mieć pewność, że te ulubione faktycznie usłyszycie w dniu ślubu..
jak zrobić piękny ślub, jak przeżyć ślub
jak zrobić piękny ślub, jak przeżyć ślub
12. Dekoracjami możecie zająć samodzielnie, ale jeżeli nie czujecie się na siłach – warto zatrudnić od tego specjalistów.
15. Warto przygotować sobie sukienkę na ewentualne przebranie, gdyby sukni ślubnej przydarzyło się coś na weselu. Niezbadane są losy świata!
16. Do samochodu, którym będziecie jechać, warto wrzucić kilka toreb typu „ikea” – nie zajmują dużo miejsca, a pozwalają na sprawne spakowanie prezentów po życzeniach.
Przygotowania
17. Sprawdźcie wcześniej, jak składa się poszetkę, przypina butonierkę, wiąże muchę czy wkłada suknię. Nie uwierzylibyście, jak często zdarza się, że wszyscy obecni na przygotowaniach pochylają się nad telefonem z filmikiem na youtube „jak zapiąć muchę”. Mogą się przydać:
- Jak zawiązać krawat?
- Jak złożyć poszetkę?
- Wiązanie muchy FILM | instrukcja obrazkowa
18. Wasze detale do sfotografowania, takie jak biżuteria, buty, kwiaty, obrączki czy zaproszenia przygotujcie w jednym miejscu. Zadbajcie o to, żeby przestrzeń, w której będziecie się przygotowywać nie była zagracona – czasem jest to bardzo ciężkie do zrealizowania i oczywiście dobry fotograf sobie z tym poradzi, ale na pewno będzie dużo łatwiej i przyjemniej poruszać się po ogarniętej przestrzeni. Nie nastawiajcie się na fotografowanie każdego muśnięcia pędzlem czy zakładania każdej skarpetki – zdjęcia z przygotowań to zapis emocji, tego co się dzieje i jak przeżywacie swój dzień, a nie dokument z ubierania pary młodej.
19. Pudełko na obrączki nie musi być tym, które otrzymacie od jubilera. Możecie przemyśleć, w co je włożyć, żeby współgrały z klimatem całego dnia ślubu.
20. Podwiązka to ciekawy element tradycji, ale prawda jest taka, że podwiązki spadają! Najlepiej z niej zrezygnować, ale jeżeli bardzo Ci na niej zależy, trzeba ją założyć naprawdę wysoko i pozbyć się jej tuż po ceremonii.
Czas ceremonii
jak zrobić piękny ślub
21. Wiele par decyduje się na błogosławieństwo/ podziękowanie dla rodziców przed ślubem. Nie musi się ono jednak odbywać w domu, w pozycji klęczącej na starym, rodowym dywanie. Coraz częściej spotykamy się tym, że pary wybierają miejsca takie jak przydomowy ogród, park obok kościoła czy moment tuż przed wejściem na ceremonię.
22. Dekoracje są ważne, bo nadają charakter całej uroczystości. Jednak o ile w przypadku ślubów plenerowych mają ogromną rację bytu, o tyle w kościele wystarczy absolutne minimum. Kościoły są zdobne same w sobie, oczy wszystkich i tak są skierowane na parę młodą i na niewielu zdjęciach faktycznie widać dekoracje ławek czy kwiaty. Naszym zdaniem to zbędny wydatek.
23. Planując rozkład krzeseł (Waszych i świadków) podczas ceremonii, weźcie pod uwagę miejsce do przejścia dla fotografów i kamerzystów, żeby uniknąć ich „przeciskania się” między Wami w kluczowych momentach. Jeżeli kościół ma bardzo mało miejsca między ołtarzem a pierwszymi ławkami, można rozważyć usadzenie świadków na szczytach pierwszych ławek. My tak zrobiliśmy! Dodatkowo mieliśmy druhny i drużbów, którzy mogli zasiąść razem ze świadkami – w ten sposób mogliśmy uhonorować naszych najbliższych przyjaciół.
24. Poproście ważne dla Was osoby o zajęcie miejsc z przodu. Będziecie mieć pewność, że będą na zdjęciach a oni poczują się wyróżnieni.
jak zrobić piękny ślub, jak przeżyć ślub
25. Jeżeli marzy Wam się ślub plenerowy a wybraliście miejsce, w które nie chce dotrzeć urzędnik, lub z jakiegoś powodu nie pasuje mu termin, zawsze możecie rozważyć ceremonię humanistyczną. Często jest dużo piękniejsza i bogatsza niż klasyczny ślub z urzędnikiem. Oczywiście taka ceremonia nie ma mocy prawnej i później (lub wcześniej) trzeba zaliczyć ślub w USC, ale przeżywanie wyznawania miłości w otoczeniu natury i bliskich jest tego warte!
26. Nie śpieszcie się wchodząc i wychodząc z ceremonii – celebrujcie ten moment 🙂 Niektóre pary mają taki sprint do ołtarza, że ledwo nadążamy ze zrobieniem zdjęć w tym czasie!
27. Jeżeli marzycie o confetti podczas „wielkiego wyjścia” rozważcie to biodegradowalne, płatki kwiatów, liście lub suszki. Plastikom mówimy NIE!
28. Niektóre miejsca nie godzą się na confetti ze względu na to, że zostaje po nim bałagan. Jest sporo alternatyw, które zapewnią Wam odświętne wyjście – widzieliśmy już szpaler z kwiatów, kolorowe wstążki na patykach, którymi machali goście, bańki mydlane czy zimne ognie zimą.
29. Jeżeli ceremonię macie w innym miejscu niż wesele (np. w urzędzie lub kościele) warto rozważyć zrobienie zdjęcia grupowego z wszystkimi po ceremonii. Osoby, które nie będą uczestniczyć w imprezie, znajdą się w na zdjęciach.
30. Jeżeli życzenia od gości będziecie przyjmować na dworze, (np. w miejscu ceremonii) warto wybrać zacienione miejsce na uboczu, z neutralnym tłem. Nie spali Was słońce, a zdjęcia wyjdą piękne 🙂
31. Pudełko na koperty nie musi być pudelkiem. Może być mini szklarnią, koszem, skrzynią, workiem – opcji jest wiele. Pomyślcie, co będzie pasowało do Was i Waszego dnia.
32. PANOWIE! Po składaniu życzeń obejrzyjcie swoje garnitury – mogą wymagać odświeżenia po kontaktach z makijażem wielu pań.
Świętujemy ślub...
33. Jeżeli planujecie jakieś główne punkty wieczoru i chcecie mieć pewność, że żadnego z Waszych gości nie ominą, możecie rozważyć przygotowanie planu imprezy (tylko kluczowych punktów). Umieśćcie go w widocznym miejscu, tak jak robi się to z rozkładem stołów.
34. Atrakcje? Tak, ale z umiarem. Planujcie maksymalnie 30% czasu wesela. Wasi goście muszą mieć czas na zabawę, odpoczynek i rozmowy. Wy też!
35. Prossecco bar, whiskey bar, strefa chilloutu czy fotobudka? TAK! Warto zapewnić atrakcje dla gości, którzy nie są amatorami tańca 24/7. Jeżeli macie wesele w miejscu z ogrodem czy ciekawą infrastrukturą, warto przemyśleć rozstawienie takich atrakcji w różnych punktach, żeby zaangażować gości w poznanie miejsca i przemieszczanie się.
36. Jeżeli macie bogate menu i szwedzki stół, dodatki jak np. „wiejski stół” czy nadmierne ilości słodkości mogą okazać się zbędne. Generalnie warto dwa razy przyjrzeć się menu na cały wieczór i przemyśleć ile realnie może zjeść Wasz przeciętny gość. Jeżeli nie planujecie poprawin, kiepsko byłoby zostać po weselu z furą nadprogramowego jedzenia. Wyjątkiem są słodkie stoły, które chyba zawsze robią furorę (: .
37. Wygląd i wyposażenie stołów – szczególnie, jeżeli to Wy zajmujecie się dekoracjami, warto zapytać salę o to, co leży po jej stronie i na pewno znajdzie się na stołach. My wszystkie dekoracje ślubne robiliśmy sami. Wyobraźcie sobie poziom mojego zdziwienia i zażenowania, kiedy w trakcie obiadu okazało się, że na stołach nie ma serwetek. Wydawało mi się to podstawowym elementem każdego eleganckiego obiadu, i do głowy mi nie przyszło, że to nie leży po stronie restauracji. To akurat była duża wtopa w trakcie obiadu, którą nasi goście zauważyli.
38. Brak butelek na stołach! Nic nie szpeci zdjęć gości przy stołach jak wszechobecne kolorowe butelki od słodkich napojów i wódki. Porozmawiajcie z managerem sali o możliwości zorganizowania miejsca, gdzie będą stały słodkie napoje i alkohole. Może to być ozdobna drabina czy część szwedzkiego stołu – możliwości jest wiele. Butelki i tak na jakimś etapie imprezy trafią na stoły, ale przynajmniej na początku będzie można zrobić piękne zdjęcia.
39. Planując menu warto uwzględnić wegetarian i wegan, na pewno będzie im miło.
40. Ustalcie wcześniej kwestię zabrania jedzenia po weselu, szczególnie jeżeli Wasz ślub odbywa się w piątek. My mieliśmy niezbyt przyjemne doświadczenie podczas wyjścia z naszego wesela – kuchnia przywiozła jakieś 50 pudełek z pozostałościami i oznajmiła, że musimy je zabrać, bo muszą zwolnić lodówki na sobotnie wesele. O 4 w nocy rozdzielaliśmy jedzenie po znajomych, którzy mieli miejsce w lodówkach, żeby je przechować na poprawiny.
41. Właściciele sal lubią sadzać obsługę wesela (dja, fotografa, barmanów itd) w dziwnych miejscach. Nie chodzi o to, żebyśmy zaraz siedzieli przy stole z gośćmi, ale stół na uboczu z widokiem na salę to najlepsze wyjście. Trudno jest odpocząć, kiedy nie widzisz sali i ciągle jesteś w stresie, że ominie Cię jakaś ważna sytuacja, bo nie zdążysz dobiec z antresoli. Najdziwniejsze miejsca, w jakich zdarzyło nam się siedzieć to korytarz przy łazienkach (z światłem na fotokomórkę – można było oszaleć) czy dodatkowa sala restauracyjna, do której można było się dostać jedynie przez kuchnię.
42. Rozmawiając z osobą odpowiedzialną za oprawę muzyczną i światło, trzeba porozmawiać również o tym drugim. Do zdjęć najlepsze jest światło białe, więc warto ustalić, żeby w trakcie kluczowych momentów było właśnie takie.
43. Nie wszystko musi mieć na sobie Wasze imiona, goście wiedzą u kogo są na ślubie! Wpadając w wir ślubnych zakupów wszystko wydaje się być potrzebne, ale uwierzcie, poradzicie sobie bez pokrowców na buty, zawieszek na krzesła czy tablicy przed stołem z Waszymi imionami.
44. Jeżeli macie marzenie, żeby Wasz tort miał wyjątkowy topper, czy żeby wjechał z fontanną zimnych ogni – porozmawiajcie o tym z pracownią cukierniczą, która będzie go przygotowywać. Czasem obsługa sali musi zostać uprzedzona, że ów fontannę trzeba w torcie zamontować i odpalić. Byliśmy świadkami wesel, gdzie tort na salę wjechał bez toppera ani zimnych ogni, bo twórcy tortu nie wiedzieli, że para ma takie marzenia a kuchnia wydająca tort, nie została poinformowana przez nikogo.
45. Dowiedzcie się wcześniej, na czym będzie wjeżdżał Wasz tort. Płacicie za niego niemałe pieniądze i szkoda by było, żeby na salę zajechał na metalowym wózku rodem z masarni. Nawet jeżeli sala tylko takim sprzętem dysponuje, powinna zadbać o jego zamaskowanie/udekorowanie adekwatne do wiezionego cuda.
46. Jeżeli planujecie zimne ognie jako atrakcję dla wszystkich gości, warto wytypować wcześniej kilka osób odpowiedzialnych za organizację, rozdanie ogni i zapalniczek, a później zebranie pozostałości (szczególnie przy dużych grupach). Zimne ognie pod dachem to kiepski pomysł przy dużej ilości osób – pozostawiają po sobie nieprzyjemny zapach.
47. Jeżeli sala ma niezbyt nastrojowe oświetlenie, warto rozważyć rozwieszenie girlandy żarówkowej – ociepla wnętrze i daje piękne efekty na zdjęciach.
49. Księga gości nie musi być księgą! Może to być przedmiot, który będzie stanowił wystrój Waszego domu, fotoalbum z Waszą sesją czy butelka którą odkorkujecie za 10 lat. U nas była to gitara elektryczna, którą dostałam od dziadka. Nie gram na niej, ale nie chciałam się z nią nigdy rozstawać – dzięki temu stała się stałym elementem naszego wystroju, skrywającym pamiątkę z naszego dnia ślubu.
50. Planując zabawy warto wybierać takie, które są dla wszystkich i nie wymagają specjalnych umiejętności: zagadki muzyczne, quiz o młodej parze (to pozwala Was poznać gościom, którzy dobrze znają tylko jedno z Was), zabawy taneczne.
51. Coraz popularniejszą alternatywą do rzutu bukietem/welonem jest „obcinanie wstążek”. Z doświadczenia wiemy, że ciężko jest obcinać wstążki z zamkniętymi oczami, także podsuwamy Wam pomysł podpatrzony na jednym z wesel. Zamiast je obcinać, panna młoda może ciągnąć za wstążki, wyrywając je pannom z rąk 🙂
52. Nie musicie wszystkich zabaw kumulować w momencie oczepin. Dużo lepszą alternatywą są zabawy między blokami muzycznymi.
53. Prezenty dla gości to fajna sprawa. Warto zadbać, żeby było to coś praktycznego – co można później wykorzystać, a nie będzie zbędnym, zalegającym bibelotem. Nie każdy marzy o przyczepieniu magnesu z Waszym zdjęciem na lodówkę 🙂
Dzień ślubu
jak zrobić piękny ślub, jak przeżyć ślub
55. Nie planujcie niczego na wieczór przed ślubem – dajcie sobie czas, żeby odetchnąć i wypocząć. Warto wyłączyć dźwięki w telefonach przed pójściem spać, żebyście mieli szansę dospać do budzika 🙂 nas w dniu ślubu o siódmej rano obudziły telefony od rodziny, która chciała zgłosić swoją gotowość do pomocy. Poszliśmy strasznie późno spać, a rozemocjonowani ślubem nie mogliśmy już zasnąć, w efekcie czego byliśmy średnio przytomni cały dzień.
56. Pamiętajcie o tym, żeby jeść! Od rana do obiadu minie sporo czasu.
57. Nie zostawiajcie sobie nic do zrobienia w dniu ślubu, wydelegujcie ile się da, żeby mieć miejsce na przeżywanie, a nie stresy, czy ze wszystkim zdążycie.
58. Jeżeli ktoś za Was odbiera kwiaty albo rozkłada dekoracje, wyślijcie mu zdjęcia poglądowe jak to powinno wyglądać. Unikniecie w ten sposób zbędnych telefonów i ewentualnych rozczarowań 🙂 mój bukiet odbierała świadkowa i nie wiedziała jak miał wyglądać. Kiedy z nim przyjechała wstąpiła we mnie Bridezilla na jakieś 10 minut, dopóki nie powyrywałam wszystkich kwiatów, których w bukiecie miało NIE być.
59. Przydzielcie komuś opiekę nad bukietem, żeby zawsze znalazł się tam, gdzie powinien – na wejściu do kościoła, podczas zdjęć grupowych czy mini pleneru.
60. W samochodzie warto mieć ze sobą coś do przegryzienia, wodę do picia + ewentualne prosecco do świętowania.
61. Koniecznie rozważcie zrobienie tzw. first look i mini sesji w dniu ślubu. To będzie kilka minut tylko dla Was, które bardzo docenicie w czasie ślubnego zgiełku.
62. Warto poinformować gości o tym, żeby skupili się na przeżywaniu tego dnia z Wami, a nie na na fotografowaniu telefonami. Może o tym poinformować któryś ze świadków przed ceremonią, a można to też zgrabnie wpleść gdzieś w zaproszenia.
Dziękuję za przeczytanie całego tekstu, mam nadzieję, że dzięki niemu planowanie pięknego dnia ślubu będzie łatwiejsze i bezstresowe! Jeżeli uważasz ten wpis za wartościowy, napisz mi o tym w komentarzu lub udostępnij dalej.
/Jagoda.
jak zrobić piękny ślub, jak przeżyć ślub
jak zrobić piękny ślub, jak przeżyć ślub
jak zrobić piękny ślub, jak przeżyć ślub
jak zrobić piękny ślub, jak przeżyć ślub
jak zrobić piękny ślub, jak przeżyć ślub
2 weeks ago
Agnieszkaspa says
Bardzo pomocny post, przesyłam dalej!
Kasia says
Dzięki, Jagód!
Wszystkie mądrości zebrane w jednym miejscu <3